Element Manipulacyjny: Drzewo

Propozycja zabawy:
– wskazać jabłka (koraliki) na drzewie
– policzyć ile jabłek jest na drzewie
– ściągnąć jabłka do koszyczka (może być wskazana ilość)
– policzyć ile jabłek jest w koszyczku / ile pozostało na drzewie
– w taki sposób przyłożyć dłoń do drzewka aby każdy palec dotykał innego koralika.

Co usprawnia:
– w zależności od wieku dziecka najpierw chwyt pęsetowy następnie szczypcowy
– ruchy celowe precyzyjne
– koordynację oko – ręka
– ruchy selektywne palców
– koncentracja uwagi
– wrażenia czuciowe (drewno, sznur, miękki, twarde)

Tablica manipulacyjna: Małego Mikołaja

Tablica małego Mikołaja prezentuje dwie nowe stacje. „Rurę” do której dziecko może wrzucać małe przedmioty oraz „Słońce”. Słońce jest włącznikiem światła, a zarazem lampką nocną.
Dodatkowo chciałabym serdecznie pozdrowić Pana Pawła Furmana za jego pomysł na koszyczek pod drzewkiem, jest rewelacyjny, dziękuję za sugestię.
Cieszę się, że moja praca Wam się podoba i znajdujecie czas by coś od siebie dodać.

 

Tablica manipulacyjna: Na Boże Narodzenie

Panie i Panowie przedstawiam efekt mojej pracy ostatnich dni. Tablica manipulacyjna, lampka nocna oraz dekoracja bożonarodzeniowa w jednym.
Dlaczego tablica manipulacyjna w takiej wersji? Przede wszystkim dla moich dzieci, jednakże również dla mnie, jako zaspokojenie drzemiącej we mnie potrzeby jeszcze z czasów dzieciństwa. Gdy miałam 5 lat z moją ukochaną babcią wybrałyśmy się do jej siostry w odwiedziny. Czytaj dalej Tablica manipulacyjna: Na Boże Narodzenie

Tablica manipulacyjna: KOLOROWE JARMARKI Z WIATRAKIEM

 

Bezpieczeństwo i rozwój poprzez zabawę są dla mnie najważniejsze. Do produkcji wykorzystuję, na ile jest to możliwe, materiały z recyklingu (z atestami bezpieczeństwa), farby ekologiczne (z atestami dla dzieci i użytku publicznego). Wszystkie materiały staram się dobierać tak, by były trwałe i ponadczasowe. Moim marzeniem jest stworzenie „zabawki” na pokolenia, budzącej w przyszłości wspomnienia. A zatem bezpieczeństwo i wysoka jakość to dla mnie priorytet.

Na równi z bezpieczeństwem i jakością stawiam dobrą i rozwijającą zabawę dziecka. Każdą z tablic tworzę z myślą o jej małym użytkowniku, biorąc pod uwagę sugestie rodziców jak i specjalistów z zakresu rozwoju dziecka (psycholog, pedagog, fizjoterapeuta). W fazie projektu ustalamy z rodzicami tak istotne szczegóły jak np.: wrażliwość dziecka na kolory oraz te mniej istotne, aczkolwiek ważne, jak wystrój pokoju dziecięcego.

Zachęcam do przeczytania kolejnego postu, w którym opiszę jakie Czytaj dalej Tablica manipulacyjna: KOLOROWE JARMARKI Z WIATRAKIEM

Tablica manipulacyjna: KOLOROWE JARMARKI 1

Po wykonaniu pierwszej tablicy manipulacyjnej czułam ogromną satysfakcję. Stworzona w oparciu o zasady Marii Montessori spełniała swoje zadanie. Efektami pracy pochwaliłam się na grupach fb-kowych. Moje skrzydła rosły wraz z każdą pozytywną opinią. Uwagi innych mam, fizjoterapeutów oraz pedagogów zainspirowały mnie do stworzenia tablicy dla starszych dzieci (około 5 lat) jak i dzieci z zaburzeniami rozwoju.

Czytaj dalej Tablica manipulacyjna: KOLOROWE JARMARKI 1

Jak to się zaczęło…

Tablica manipulacyjna
Fotografia: Emilia Więcław-Łuczak

Była upalna sierpniowa niedziela. Silnik łodzi, którą płynęliśmy odmówił posłuszeństwa. Młodszy syn (9 miesięcy), zamiast kaprysić uderzony żarem słońca, zajął się małym skoblem wmontowanym w drzwiczki, bawiąc się nim bez końca. I tak podczas oczekiwania na ratunek, dostałam olśnienia: Czytaj dalej Jak to się zaczęło…